Nizozemska: Pobjeda za transrodna prava

22. pro 2013.

Ukinut uvjet operacije za promjenu službenog spola

Novi zakon je značajan korak prema ravnopravnosti transrodnih osoba u Nizozemskoj. On ljudima omogućava da promjene svoj rodni identitet bez nametnutih i nasilnih medicinskih uvjeta.“ kaže Boris Dittrich, zagovarački direktor, LGBT Rights Program

Zakon o transrodnim pravima kojeg je nizozemski Senat usvojio 18. prosinca 2013. je važan korak prema ravnopravnosti, izjasnio se danas Human Rights Watch. Novi zakon će transrodnim osobama omogućiti da promjene oznaku spola u svojim službenim identifikacijskim ispravama u skladu s njihovim preferiranim spolom. On ukida prijašnje uvjete uzimanja hormona i kiruršku intervenciju, uključujući ireverzibilnu sterilizaciju, iako još uvijek ne omogućava potpunu osobnu autonomiju u donošenju odluke.

Zakon je usvojen sa 51 glasom za i 24 protiv. Budući da je već usvojen u drugom parlamentarnom domu kako bi postao služben treba ga još samo supotpisati kralj. Na snagu bi trebao stupiti 1. lipnja 2014. godine.

Novi zakon je značajan korak prema ravnopravnosti transrodnih osoba u Nizozemskoj“, rekao je Boris Dittrich, zagovarački direktor Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender (LGBT) Rights Programa u Human Rights Watchu. „On ljudima omogućava da promjene svoj rodni identitet bez nametnutih i nasilnih medicinskih uvjeta.“

Boris Dittrich - zagovarački direktor Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender (LGBT) Rights Programa u Human Rights Watchu

Boris Dittrich - zagovarački direktor Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender (LGBT) Rights Programa u Human Rights Watchu

Uvjeti sadržani u zastarjelom zakonu iz 1985. godine kršili su prava transrodnih osoba na osobnu autonomiju i fizički integritet i uskraćivali im mogućnost da definiraju vlastiti rodni identitet, izjavio je Human Rights Watch.

Human Rights Watch je u rujnu 2011. godine izdao 85 stranica izvještaja „Kontroliranje tijela, uskraćivanje identiteta: Kršenja ljudskih prava protiv transrodnih osoba u Nizozemskoj“ (“Controlling Bodies, Denying Identities: Human Rights Violations Against Trans People in the Netherlands”) koji dokumentira utjecaj zakona iz 1985. – članka 28. Građanskog zakonika – na svakodnevni život transrodnih osoba. Human Rights Watch je preporučio izmjenu zakona budući da je članak 28. kršio ljudska prava transrodnih osoba.

Human Rights Watch je za izvještaj intervjuirao 28 transrodnih osoba kao i medicinske profesionalce_ke, pravne eksperte_ice, vladine službenike_ce, predstavnike_ce nevladinih organizacija i znanstvenice_ke. Na izvještaje se upućivalo u nekoliko navrata tokom debata o novom zakonu u predstavničkom domu i Senatu.

Prema novom zakonu svatko starija_i od 16 godina može podnijeti zahtjev za promjenu spola. Ali zahtjev mora biti popraćen izjavom eksperta_ice kojom se potvrđuje trajno uvjerenje osobe da pripada drugom rodu.

Human Rights Watch vjeruje da je bolje ne uvoditi minimalnu dob već umjesto toga razmatrati zatraženu promjenu od slučaja do slučaja. Uvjet ekspertnog mišljenja može dovesti do dugih lista čekanja budući da se za sada samo ograničena grupa medicinskih profesionalaca _ki smatra ekspertima_icama. Ipak, vlada je obećala Senatu da će razdoblje revidiranja zakona smanjiti sa pet na tri godine. Tokom revizije ova dva aspekta će se ponovno procjenjivati.

1985. godine Nizozemska je bila jedna od prvih europskih nacija koja je usvojila zakonodavstvo koje transrodnim osobama omogućava da promijene registrirani spol. Međutim, više od četvrt stoljeća poslije Nizozemska je izgubila svoju vodeću poziciju. Zakonodavstvo koje je u to vrijeme predstavljalo progresivni razvoj postalo je u potpunosti neusklađeno sa sadašnjom najboljom praksom i shvaćanjem obaveza Nizozemske prema međunarodnom pravu o zaštiti ljudskih prava. Nekoliko europskih zemalja, poput Njemačke – kroz presudu Ustavnog suda – Portugala, Ujedinjenog Kraljevstva i Austrije je već napustilo kirurške i hormonalne uvjete. Argentinski zakon ne zahtijeva niti kirurške niti hormonalne intervencije, a niti uključivanje treće strane.

Nizozemski ustav štiti prava transrodnih osoba na osobnu autonomiju i fizički integritet, u skladu sa ograničenjima koje propisuje zakon. Nekoliko međunarodnih instrumenata ljudskih prava koje je Nizozemska ratificirala također štite transrodna prava, uključujući Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima i Europsku konvenciju o ljudskim pravima.

Prilikom revizije zakona Nizozemska se vodila i Yogyakarta principima za primjenu međunarodnih ljudskih prava u odnosu na seksualnu orijentaciju i rodni identitet. Yogyakarta principi potiču države da razmotre mjere koje omogućavaju svim ljudima da definiraju vlastiti rodni identitet. Yogyakarta principi nisu obvezujući ali ih je nizozemska vlada prihvatila.

Uvjet ekspertnog mišljenja u novom zakonu podriva prava transrodnih osoba da odrede vlastiti identitet bez miješanja treće strane“, rekao je Dittrich. „Novi zakon je dobar korak naprijed ali Nizozemska se mora ubrzano kretati kako bi u potpunosti ljudima omogućila osobnu autonomiju u određivanju vlastitog rodnog identiteta.“

Za više informacija o izvještavanju Human Righs Watcha o Nizozemskoj molimo posjetite: http://www.hrw.org/europecentral-asia/-netherlands

Da biste pročital izvještaj Human Righs Watcha iz rujna 2011.“Controlling Bodies, Denying Identities: Human Rights Violations against Trans People in the Netherlands“, molimo posjetite
http://www.hrw.org/reports/2011/09/13/controlling-bodies-denying-identities-0 

Izvor: hrw.org

crossmenu