Eurovizija i govor mržnje prema TIRV osobama

12. svi 2024.

Pobjeda Švicarske i drugo mjesto našeg predstavnika potaknula je val govora mržnje u Hrvatskoj protiv nebinarnih i trans osoba. Na društvenim mrežama, mnogi su koristili ovu priliku za širenje besramnog govora mržnje i diskriminacije i ispod svakog članka možemo pronaći velik broj komentara koji tuđu pobjedu svodi na vrijeđanje, transfobiju i mržnju. Ovo jasno ukazuje na potrebu odgovornog izvještavanja o rodno nebinarnim i trans osobama.

Kako bi vijest o trans, inter i rodno varijantnoj tematici bila prenesena na način koji izražava poštovanje te kako bi se javnost na pozitivan i adekvatan način upoznala sa životima TIRV osoba i njihovih obitelji, pozivamo sve medije na odgovorno izvještavanje o TIRV osobama. Zahvaljujemo svim novinarima_kama koji_e uviđaju svoju odgovornost pri izvještavanju o TIRV osobama i koji_e se žele dodatno informirati o pravilnoj terminologiji i pristupu temi.

Trans, inter i rodno varijantne (TIRV) osobe posebno su diskriminirani i marginalizirani dio LGBTIQ zajednice, i vrlo su često pogrešno predstavljane u medijima. U svakodnevnom životu nailazimo na prepreke uzrokovane stigmatizacijom raznolikosti tijela, identiteta i iskustava, a ta stigmatizacija podloga je za diskriminaciju, a često i za nasilje.

Donosimo nekoliko jednostavnih uputa i preporuka kojima možete puno pridonijeti vidljivosti i osnaženosti jedne od ionako najugroženijih skupina u društvu.

O imenu i zamjenicama

Upotrebljavajte ime i prezime osobe po njenom izboru, pa i ako (još) nije usklađeno u službenim dokumentima, i izbjegavajte korištenje imena danog pri rođenju i starih fotografija, a pogotovo ne bez dopuštenja osobe.

Ako radite intervju s TIRV osobom, ne trebate se ustručavati pitati osobu koje ime i zamjenice koristi.

Koristite zamjenice i rodno obojeni jezik u skladu s rodnim identitetom osobe (ako se, na primjer, osoba identificira kao žena, onda se koristi zamjenica 'ona' i oslovljava ju se kao ženu u svakom smislu, bez obzira pričalo se o njenom životu prije, tijekom ili nakon tranzicije, osim ako osoba ne zatraži drugačije).

Ako radite intervju ili izvještavate o nebinarnoj osobi, pitajte osobu za zamjenice i kako u našem jeziku najbolje pisati ili govoriti, a s obzirom na to da nam je jezik binaran.

Dodajemo i kako postupati u izvještavanju kad ne radite direktni intervju i ne možete pitati osobu, postoji nekoliko opcija kod pisanja o nebinarnim osobama:

- staviti disclaimer npr "Nemo koristi they/them zamjenice na engleskom jeziku, te zbog nepostojanja ekvivalenta u hrvatskom jeziku, svi oblici riječi s rodnim značenjem su pisani u množini".

- množina (i to je možda najlakše u ovom slučaju jer se može mapirati na izvorni engleski), s tim da imenice tu ne bi trebale ići u množinu, dakle npr "Nemo su izvođač'ica koji su nastupili na Eurosongu". Isto kao što kad nekog persiramo ne pitamo "Jeste li vi profesorice?" Nego "Jeste li vi profesorica?"

- izbjegavanje roda (uz postojeće oblike bez binarnosti, moguće je preformulirati rečenice po potrebi da se to postigne)

- korištenje smiksanog oblika tipa "Nemo je izvođač'ica koja'i je nastupila'o na Eurosongu" (tu može i u većini slučajeva bez apostrofa i/ili umjesto apostrofa moze i donja crtica npr.),

- miksanje/nasumično "Nemo je izvođačica koji je nastupila na Eurosongu"

- neke osobe koriste i srednji rod uz nove završetke, npr. "Nemo je izvodjašče koje je nastupilo na Eurosongu" - ovaj oblik zasad možda najmanje preporučamo jer je mnogima i dalje dehumanizirajuće

- zvjezdica umjesto završetka, npr. "Nemo je izvođač* koj* je nastupi* na Eurosongu"

-i gdje se može, koristiti ime umjesto zamjenice ili vremenske oblike koji izbjegavaju rod, poput aorista, odnosno odabrati jedan pristup

Fokus je na životu osobe

Ne spominjite medicinsku povijest osobe osim ako je to upravo tema članka i isključivo uz dopuštenje osobe. Portretirajte život osobe, ne fokusirajte se isključivo na trans identitet/interspolni status, itd.

Intervjue/izjave unutar teksta ili priloga uvijek šaljite na autorizaciju osobama koje su sudjelovale.

Spol, rod i druge terminološke dileme

Upoznajte se s ključnim pojmovima vezanim uz trans, inter i rodno varijantnu tematiku. Neki od pojmova koji su neophodni pri izvještavanju o TIRV tematici:

→ rod, rodni identitet, spol, trans/transrodnost (kao krovni pojam), transpolnost, interspolnost, nebinarna osoba, cisrodnost, depatologizacija, prilagodba tijela, rodno izražavanje, rodna varijantnost, rodna raznolikost, seksualna orijentacija, trans muškarac, trans žena, pravno priznanje roda, transfobija

Imajte na umu da su seksualna orijentacija i rodni identitet dvije odvojene stvari; osoba može biti gej, lezbijka, biseksualna, aseksualna, itd. neovisno o tome je li cisrodna, transrodna, interspolna ili rodno varijantna osoba.

Nikako nemojte transfobno izvještavati

Zaobiđite pogrdne izraze i zastarjelu terminologiju kad opisujete TIRV osobu i/ili njezinu tranziciju (bez referiranja na prijašnji izgled osobe, osim po dogovoru; bez usporedbe s cis osobama; nema govora o 'obmani', 'prevari', 'laži', 'maskiranju' kad pričamo o tranziciji, itd.) Ne spominjite da je osoba TIRV kad to nije relevantno i niste dobili dopuštenje za to, nikako ne koristite uvredljive i diskriminatorne nazive i izraze.

Čestitamo Baby Lasagna na uspjehu i šaljemo mu veliki MEOW

Eurovizija i govor mržnje prema TIRV osobama
crossmenu