26. listopada obilježavamo Međunarodni dan vidljivosti interspolnih osoba. Tom je prilikom TransAid u Zagrebu proveo akciju dijeljenja letaka s informacijama o interspolnosti i načinima na koje možemo pružiti podršku #inter osobama.
>>IZ LETKA:
Prema podacima UN-a – 1.7 % svjetske populacije ima neke od interspolnih karakteristika.
Matematički rečeno, 1 u 60 osoba je interspolna.
Za usporedbu - jednako broju riđokosih osoba na svijetu
Interspolne osobe su osobe rođene s tjelesnim spolnim karakteristikama (vanjske i unutarnje genitalije, spolni hormoni, spolni kromosomi) koje se ne uklapaju u medicinske norme određene za „ženska“ i „muška“ tijela.
Interspolne osobe mogu biti bilo kojeg rodnog identiteta (žena, nebinarna osoba, muškarac…) i seksualne orijentacije (heteroseksualne, homoseksualne, panseksualne…).
Interspolnu djecu se često podvrgava nepotrebnim kirurškim zahvatima (npr. smanjenje klitorisa, vaginoplastika, gonadektomija) i hormonskoj terapiji.
Trudnim osobama se propisuju prenatalni lijekovi za prevenciju interspolnih karakteristika (koji nisu namijenjeni tome), unatoč dokazima o negativnim dugoročnim posljedicama.
„Normalizacija“ spola uglavnom nije medicinski neophodna već se tiče uklanjanja društvene stigme i uklapanja u heteroseksualni obrazac seksualnosti i društveno prihvaćene binarne norme spola.
Ovakvi prisilni i medicinski nepotrebni zahvati, te stigmatizacija, tajnost, sramoćenje i izolacija često rezultiraju fizičkim i emocionalnim traumama poput depresije, osjećaja „nestvarnosti”, doživljaja zlostavljanja, bolnim ožiljcima tijekom cijelog života, kroničnim zdravstvenim problemima uzrokovanim tim zahvatima, gubitkom osjeta, nemogućnosti orgazma i sl…
Budi podrška!
Poštuj jezik koji osoba koristi da opiše sebe i to što je interspolna.
U razgovoru nemoj koristiti patologizirajuće izraze (poput hermafrodit, poremećaj, stanje, ...) i ne podržavaj patologizaciju i medikalizaciju tijela i iskustava interspolnih osoba.
Ako osoba traži podršku, pruži resurse i/ili uputi na OII-Europe, kolekTIRV, Trans Mrežu Balkan...
Osnaži osobu da zagovara za sebe – ne govori u njeno ime bez njenog dopuštenja!
Ne pitaj pitanja koja bi mogla biti preosobna ili neugodna; pusti da ti osoba sama kaže što želi podijeliti s tobom, i budi spreman_na učiti iz iskustava interspolnih osoba.
Ne očekuj da osoba bude stručna o inter temama i da te educira o tome.
Ne pretpostavljaj da se osoba poistovjećuje / pronalazi kao dio LGBT zajednice.
Kad pričaš o inter temama, ne miješaj biti interspolna osoba sa seksualnom orijentacijom ili rodnim identitetom. Ne koristi varijacije u spolnim karakteristikama za dekonstruiranje roda.
Kada god javno pričaš o inter temama, pretpostavi da u publici ima interspolnih osoba (koje mogu, a i ne moraju znati da su inter). Možda su tu da vide kako pristupaš toj temi i možda ne kažu da su inter. Kad god je moguće, osiguraj da se glasovi inter osoba čuju!